Városlista
2025. május 17, szombat - Paszkál

Hírek

2020. Szeptember 19. 09:07, szombat | Életmód
Forrás: mti

Valószínűleg mégsem Anatóliában háziasították először a lovakat

Nagy valószínűséggel mégsem Anatóliában, hanem az eurázsiai sztyeppén háziasították először a lovakat és csak később exportálták őket a Kaukázus és Anatólia területére

- állapította meg egy nemzetközi szakemberekből álló kutatócsoport. A Science Advances című folyóiratban publikált tanulmány készítői Ázsia keleti részeiről, a Kaukázus és Anatólia térségéből származó ókori lómaradványokon végeztek genetikai vizsgálatokat - olvasható a PhysOrg tudományos-ismeretterjesztő hírportálon.

A kutatók sokáig úgy vélték, hogy a lovakat Anatóliában háziasították először, nagyjából 5500 évvel ezelőtt. A szakemberek azonban most olyan bizonyítékokat találtak, amelyek azt sugallják, hogy a lovakat valójában az eurázsiai sztyeppén háziasították először és csak később exportálták őket Anatóliába körülbelül 4 ezer évvel ezelőtt, a bronzkorban.

A kutatók nyolc anatóliai és hat kaukázusi helyszínről származó 100 lómaradványon végeztek genetikai vizsgálatokat. A 2500 és 11 000 évvel ezelőtti maradványok egy része háziasított lovaktól, másik részük vadon élő társaiktól származott.

Az állatok eredetének megismeréséhez a kutatók paleogenetikai és morfológiai vizsgálatokat is végeztek a leleteken, beleértve egyebek között a mitokondriális DNS, valamint olyan DNS markerek elemzését, amelyeket korábban a lovak színével hoztak összefüggésbe.

A háziasítás idővel változásokat eredményezett a lovak színében.

A kutatók azonosítottak olyan, a modern háziasított lovaknál jelen lévő jegyeket, amelyek hirtelen jelentek meg az i. e. 2000-ben a térség lovainál - és nem fokozatosan alakultak ki -, ami azt sugallja, hogy a háziasítás folyamata valahol máshol zajlott.

A lovak színének éles megváltozása ugyancsak azt sugallja, hogy a lovakat behozták valahonnan a térségbe.

A kutatók bizonyítékokat találtak arra is, hogy az importált háziasított lovakat anatóliai vadlovakkal és szamarakkal is pároztatták. A legkorábbi ismert öszvérmaradványokat Ázsia délnyugati részén azonosították.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 15. 07:12, csütörtök | Életmód

A KFT és Laár András 44 év után külön utakon folytatja

Külön utakon folytatja a KFT zenekar és dalszerző frontembere, Laár András. Az együttes megmaradt három tagja folytatja a koncertezést, új műsorukhoz állandó tagként csatlakozik Nedvig Balambér.

2025. Május 15. 07:08, csütörtök | Életmód

Új rekord, az idén már több mint 9 ezer tisztán elektromos autó kapott zöld rendszámot

Új rekord, hogy a január-április közötti időszakban 9380 tisztán elektromos autó kapott zöld rendszámot Magyarországon - írta Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára szerdán a Facebookon.

2025. Május 14. 07:15, szerda | Életmód

Tatárjárás kori tömegsírt tártak fel a régészek Tázláron

Tatárjárás kori tömegsírt tártak fel a régészek a Bács-Kiskun vármegyei Tázláron, melyből összekötözött végtagú, zsugorított helyzetben eltemetett áldozatok maradványai kerültek elő.